האתר של אורה קרופיק ראשי אודותי ספרים הדים פעילויות רכישה פורום בלוג קישורים

הבלוג של אורה


מחאת סופרי הילדים והנוער בישראל

חתמתי על, ושיתפתי עצומה שכתבה רות אורן

פורסם ב- פייסבוק בתאריך: 08/12/2016 [קישור מקור]
מאת: רות אורן


** מעל 80 סופרים כבר חתמו!! אנא המשיכו לשתף!!**

בעיני משרד התרבות ילד הוא חצי בן אדם.

הצטרפו למחאת סופרי הילדים והנוער בישראל ושתפו פוסט זה!

"אנו, סופרות וסופרים לילדים ולנוער, מוחים על עוול חוזר ונשנה מצד משרד התרבות ביחסו ללב ליבה של תרבות הקריאה, הלוא היא ספרות הילדים והנוער וקוראיה.

משרד התרבות אמור על פי חוק לשלם לסופרים תמלוגים על השאלות ספרים בספריות הציבוריות. לא זו בלבד שתשלום זה מעוכב כבר יותר משנה (למרות התקציב הקיים המיועד לכך), אלא שמשום מה גובה התמלוגים שמשרד התרבות משלם לסופר ילדים ונוער על השאלת ספריו הוא מחצית מהשאלת ספרים אחרים. האם ילד או נער הם חצי בן אדם? האם ספר ילדים או נוער הוא חצי ספר? מדובר בהחלטה שרירותית ומזלזלת, שאינה עולה בקנה אחד עם הערכים התרבותיים והחינוכיים הראויים.

אבל זו אינה האפליה היחידה. דחיקתה של ספרות הילדים והנוער מתבטאת גם בתחום הפרסים הספרותיים: לא ייתכן שסופרות וסופרים לילדים ונוער יודרו מהפרס הספרותי המרכזי הקיים היום לעידוד היצירה - פרס ראש הממשלה. רק השבוע הכריז משרד התרבות על 14 סופרים שזכו בפרסי ראש הממשלה בסך 65 אלף ₪ עבור שנת התפנות לכתיבה. וביניהם אף לא סופר ילדים ונוער אחד! הייתכן שלא נמצא ולו סופר/ת ילדים ונוער אחד/ת ראוי/יה בישראל הראוי לעידוד בצורת פרס?

נוסיף ונציין כי זו שנה שנייה בה לא מוענק הפרס לאף סופר/ת ילדים ונוער. ב-2015 הוענק פרס אחד מתוך ה-14 לעדולה, היא סבינה מסג, ושנתיים לפני כן הוענק פרס אחד ליהודה אטלס - וזאת כאמור מתוך 14 פרסים שמוענקים מדי שנה. מדובר בפירורים אקראיים.

התעלמות זו ודחיקתה של ספרות הילדים לשוליים עומדות בניגוד מוחלט להבנה הקיימת כיום שהרגלי קריאה ואהבתה נרכשים כבר בגיל הרך. וכי איך אפשר לטעון שאנו מעודדים קריאה אצל ילדים בו בזמן שאיננו מעודדים את הכתיבה עבורם? האם אנו אמורים להבין מכך שקריאת ספרים אמורה להתחיל מגיל 18 ומעלה? האם משרד ראש הממשלה ומשרד התרבות חפצים לדלדל את היצירה לדור הצעיר?

יתר על כן, ספרות ילדים ונוער אינה רק עניין של עידוד קריאה והשקעה בעתידה של החברה הישראלית, אלא שמדובר בתחום יצירה מעמיק, רחב ומגוון, שאינו נופל במורכבותו ובהישגיו האמנותיים מספרות למבוגרים. אנו מבקשים להביע את מחאתנו על הפגיעה והזלזול בספרות הילדים והנוער ודורשים לשקם ולחזק את מעמדה וקרנה של ספרות הילדים והנוער בישראל, השוכנת בלב לבה של תרבות קריאת הספרים של עם הספר. לשם כך אנו דורשים שישוריינו בכל שנה לפחות שלושה פרסים מפרסי ראש הממשלה לסופרי ילדים ונוער. חשוב לציין שרבים מהפרסים עבור סופרים לילדים ולנוער בוטלו או הידלדלו במרוצת השנים. אנו סמוכים ובטוחים שסופרי הילדים והנוער אשר יזכו במלגת הכתיבה הזו ישמחו להקדיש מזמנם במהלך שנת ההתפנות גם למפגשים עם ילדים ונוער בבתיה"ס לשם עידוד קריאה, כפי שאנו מרבים לעשות, ולא רק לכתיבה, הכה חשובה.

על החתום:

גלילה רון פדר, רינת הופר, נורית זרחי, ינץ לוי, יונה טפר, רות אורן, סמדר שיר, שלומית כהן אסיף, שירה גפן, אבירמה גולן, דתיה בן דור, גילה אלמגור-אגמון, שלמה אבס, עפרה גלברט אבני, שיפרה הורן, רבקה מגן, נעמי בן גור, נאווה מקמל עתיר, רונית רוקאס, יונתן יבין, אורנה לנדאו, אלינוער קלר, דובי קייך, זוהר אביב, מיריק שניר, נועה רום, חנה ליבנה, רונית ש' דינצמן, חווה חבושי, יעל בן ברוך, ליאת רוטנר, אורית רז, אורה מורג, אלכס פז גולדמן, מיכל חזון, איריס ארגמן, אורית עוזיאל, יוסי גודארד, דליה בר אל, חנה גולדברג, יעל רוזמן, מירי לשם פלאי, עמי גדליה, רוני גלבפיש, רוני חפר, נורית יובל, ריקה ברקוביץ', אירית ויסמן מינקוביץ, מירי רוזובסקי, ענת עינהר, דנה אבירם הררי, כרמי כץ, רחל פליישון, דפנה חיימוביץ', רקפת זיו-לי, טל חן, דנה אלעזר הלוי, אשכר ארבליך בריפמן, אלדד אילני, נטלי בלהסן, אתי אלבוים, מיה סביר, שושנה לויט, נרי אלומה, ליבי דאון, מיה מיטב מגן, מאירה פירון, אורנה פילץ, מעיין בן חגי, תמר הוכשטטר, עדי זליכוב-רלוי, יחיעם פדן, רועי סלמן, עדינה בר אל, אורית ברגמן, מאירה ברנע גולדברג, אלון רוטר, אורה קרופיק , כרמית גלבוע, גלית ראב"ד, שירלי תובל-יאיר, שירי צוק, מיכאל אבס, דפנה בן צבי, אבישג רבינר.הספרים שלי   

 

 

 

 

האתר של Ora Krupik אורה קרופיק
©2017 כל הזכויות שמורות
Email
  052-334-4116
Design & Programming: Eli Argon
Using:F3 and W3css