האתר של אורה קרופיק ראשי אודותי ספרים הדים פעילויות רכישה פורום בלוג קישורים

פרסומים וכתבות

מרגש ונוגע ללב: "החברים של אדם"

הספר "החברים של אדם" מאת הסופרת אורה קרופיק, הכניס אותנו לתוך לבם של בני נוער אמיצים במיוחד.
האם זה מספיק? ביקורת

פורסם ב- פרוג'י בתאריך: 23/02/2015 [קישור מקור]
מאת: עדי בן חמו


הספר "החברים של אדם" מאת אורה קרופיק מכניס אותנו לעולמו של תלמיד כיתה ו' שמספר על משפחתו ועל חבריו בצורה סוחפת ומטלטלת. קרופיק כתבה את רב המכר "חברות עם שחר" שגם עסק בעניין החברות, אך כאן עניין המשפחה בולט במיוחד.

גיבור העלילה הוא אדם שמתאר את תחושותיו ואת רגשותיו בצורה הכי פשוטה וכנה, אבל גם הכי אמיתית ומדויקת. הוא בן יחיד להוריו, אמו אחות בבית חולים ואביו מרבה לנסוע לחו"ל לצורך מחקרים חשובים. לכאורה, הכול רגוע ונורמלי אבל מעל לפני השטח שוררת השתיקה והדממה בבית ואלו גורמות לאדם להיות עצוב ומתבודד. חבריו הם עודד, ניר, גיא, רוני ודניאל, חברו הטוב ביותר. אדם מרגיש שהמשפחות של חבריו מתפקדות הרבה יותר טוב אך בהמשך העלילה הוא מגלה שאצל דניאל קורה משהו הרבה יותר גרוע. גם נוגה, מלכת הכיתה, שבה אדם מתעניין, מציגה בהתחלה תדמית טובה אך לבסוף היא לא יכולה להעמיד פנים יותר והאמת האומללה נחשפת.

בנוסף, הספר מתאים לדור שלנו והוא די עכשווי. בעלילות המשנה נמצא חרם על תלמיד מהכיתה של אדם והתכתבות של אדם וחבריו בקבוצת ווטסאפ במהלך השיעורים אשר מתארת את מה שמתרחש בכיתה. אדם שקוע בדיכאון בעקבות המצב המשפחתי ומשתמש באלימות שהייתה עצורה בו בעקבות הסתגרותו, וכך אנחנו נחשפים במהלך הקריאה לאלימות שקיימת בעקבות בעיות אישיות וכן למצבים שמוכרים לנו היטב מהיומיום. בעקבות מעשיו, אמא של אדם מחליטה להביא לו גור כלבים, שנקרא "דמקה" והוא היחיד שמצליח להעניק לאדם את הנחמה שהוא היה זקוק לה.

קרופיק מצליחה לגרום לכל קוראי הספר להזדהות עם עולמו הפנימי של אדם וכן עם המשפחות שמוצאות את עצמן בבעיות גדולות או קטנות לעומת אחרות, ולמעשה מראה שלכל משפחה יש את הצד האפל שלה ואין דבר כזה משפחה מושלמת. כמו כן, עניין האלימות והכוחניות בולט ומראה שהוא מהווה בעיה לנוכח הסיטואציות הקשות שעומדות בפני בני הנוער. גם הפרשה הסבוכה אליה נתקלו אדם ודניאל בסיום הספר הותירה רושם רב וגילתה לנו שיש לאדם כוחות רבים ועצומים, ואנחנו לא מדברים רק על הפיזיים. לסיכום, מדובר בספר שכתוב בצורה מרתקת ומעניינת במיוחד, וקרופיק בכישרון רב הפכה סיפורי משפחות על רקע סיפור אהבה וסיפורי חברות לספר אחד שגדוש בלא מעט הפתעות.

ביקורותהספרים שלי   

 

 

 

 

האתר של Ora Krupik אורה קרופיק
©2017 כל הזכויות שמורות
Email
  052-334-4116
Design & Programming: Eli Argon
Using:F3 and W3css