האתר של אורה קרופיק ראשי אודותי ספרים הדים פעילויות רכישה פורום בלוג קישורים

החברים של אדם

"חשבתי על המשפחות האחרות של עודד, של ניר ואפילו של רוני ונדב. נזכרתי במה שהם סיפרו בכיתה על ההורים שלהם כשהמורה לימור דיברה על יום המשפחה. גם אצלם העניינים לא נראים משהו. שאלתי את עצמי: " למי יש משפחה מושלמת? או אפילו סתם מאושרת?" אדם הוא ילד יחיד במשפחה שלא מדברת הרבה. לעומת זאת, בביתו של דניאל, חברו הטוב, אין רגע של שקט. ומה עם משפחתה של נוגה, הילדה שבה מתאהב אדם? במהלך שנת הלימודים בכיתה ו' לומדים אדם,דניאל ונוגה להכיר זה את זה ואפילו להסתבך בפרשה מסוכנת.

כתבות נוספות על החברים של אדם

ביקורות של קוראים על החברים של אדם

ליהיא גינגה הכינה עבודה יפה על החברים של אדם

ההמלצה היא של דניאל בת 12
"החברים של אדם" זהו ספר על ילד שיש לו קצת בעיות במשפחה, הוא מרגיש שאמו לא מתייחסת אליו ורק בוחנת אותו כל הזמן, שאביו כל הזמן בפגישות מחוץ לארץ וכולם בשקט. אין בבית רעש של חיים כמו שהוא שומע אצל חבריו.

החבר הקרוב ביותר של אדם, דניאל ומשפחתו הם ההפך הגמור מאדם: בביתו המולה רבה, בכלל לא של שמחה, הבעיות של אביו, המחלה של אמו, אחותו הקטנה והמפוחדת.

ישנה גם ידידתו של אדם, נוגה, ואחותה הקטנה שבורחת כל הזמן בהפסקות, עם הבעיות האישיות שלה, נוגה צריכה לבדה להתמודד, ללא רגע קט של מנוחה.

אני חושבת שסיפור זה מלמד על חברות, נאמנות ועזרה. אני ממליצה ביותר על ספר זה, הספר יכול להראות מצבים שלא כל אחד היה רוצה להיות בהם, להיפגש עם אותם אנשים ולחוות את אותם הדברים. הספר מפגיש אותנו עם עולמות שונים ומגוונים, עם חוויות, קשיים, תהפוכות ובגידות.

אחרי שסיימתי לקרוא את הספר, אמא שלי הזכירה לי שיש לי ספר של אותה הסופרת שנקנה לפני הרבה זמן (מריה). מיד לקחתי לקרוא גם את הספר ההוא, וסיימתי אותו תוך לילה אחד.
ספר קודם של הסופרת שקראתי ואהבתי גם כן- חברות עם שחר.
שלושת הספרים טובים ומומלצים!
בספר הזה בולטת החברות בין אדם לחבר הטוב שלו, ולכן אהבתי אותו במיוחד!

בעולם טכנולוגי מהיר ותזזיתי חשובה מאוד התקשורת הבינאישית שחודרת מבעד למעטה הקר שעוטף את כולנו עם ריבוי מסכי הזכוכית בהם מוקפים מרבית האנשים בעולם.

אדם הדובר בספר הוא בן יחיד להוריו שגר בשכונה מבוססת. אמו אחות בבית חולים ואביו שמרבה לנסוע לחו"ל מבצע מחקרים חשובים לכולם. לכאורה, בית נורמטיבי ורגוע, אך בבית רבה השתיקה מה שגורם לאדם לעצב רב. אדם מתאר את מערכת יחסיו עם חבריו בבית הספר בכיתה ו'. הוא בן 12 ויש לו חברים כמו עודד, ניר, גיא ורוני. לאדם חבר טוב בשם דניאל שמשהו רע מאוד קורה במשפחתו וזה מתגלה לאט במהלך הקריאה בספר. גם נוגה שהיא מלכת הכיתה יפה מאוד עם עיניים כחולות המציגה בתחילה תדמית מושלמת שנסדקת לאיטה כשהיא חווה סבל במשפחתה.

הספר עכשווי מאוד, יש בו פרשייה של חרם נגד ילד אחד בכיתה בפייסבוק מה שמסביר את כוחה האדיר של התקשורת לשני הכיוונים. גם קבוצה שנפתחת בווסטאפ בין ילדי הכיתה שנקראת 'חופרים בשיעור' מתארת מצב קיים מאוד בו כל אדם כמעט היום מנהל כמה קבוצות ערות ופעילות בווסטאפ. להפגת בדידותו מקבל אדם מאמו לאחר ויכוח קשה ביניהם, גור כלבים קטן ומתוק שחור ולבן הנקרא 'דמקה'. דמקה מעניק לאדם שעות של כיף נחמה ובילוי איכותי. הסופרת מצליחה לחדור לנבכי ליבם הלא פשוט והסבוך של בני הנוער, שעסוקים הרבה פעמים בתדמיתם ונשאבים לכוחניות ולאלימות. עולמם הפנימי והעשיר נחשף לצד חברות אמיצה שעומדת במבחן הזמן ופגעי החיים.

אדם וחבריו מגלים סימפטיה לא ברורה מאליה, לשכנה שפתאום נעלמה מהשכונה. כמו כן הם מגלים אחווה וחיבה כשאחד מהם נחלש ובמשפחתו מופיע פצע הדורש טיפול מיידי.

חברות אמיצה היא בהחלט דרך חיים נכונה ובונה ובספר זה היא באה לידי ביטוי, בעלילה קולחת ומושכת. ממליצה מאוד לבני הנעורים וגם מבוגרים לקרוא אותו.

איזה יופי של ספר!
זהו רומן חניכה/התבגרות לנוער המתמקד בבעיות במשפחה, חברות ובני נוער כמובן. גיבור הספר הוא ילד בכיתה ו' שסיפורו מובא בגוף ראשון והוא חושף את קשייו באופן מרגש ואמין. בתחילת הספר מצוטט המשפט הידוע של טולסטוי"כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו. אך המשפחות האומללות - אומללות הן כל אחת על פי דרכה" והוא בהחלט משקף את רוח הספר. הספר מציג מגוון רב של משפחות אומללות החל בהורים קשיי יום וכלה בהורים קרייריסטים שהמשותף להם הוא חוסר זמן פנוי לצאצאיהם.

בספר אנו פוגשים את אדם, בן יחיד להוריו, שפטפטנות אינה הצד החזק שלו. אדם הינו ילד סגור ושתקן שלא מרבה לחשוף את רגשותיו ברבים ומקצר במילים. למרות אופיו הסגור הוא די פופולרי בכיתתו. הוא אוהב משחקי מחשב, אך גם כדורגל, ויש לו כלב שאימו הביאה לו לחברה. אדם מספר על חיי המשפחה שלו ושל חבריו, על אב קרייריסטי שמרבה להיעדר מהבית בשל נסיעות עבודה ועל אמא שאף היא עובדת שעות ארוכות. אדם מתקשה להסתגל להיעדרויותיו התכופה של אביו והוא מתגעגע לנוכחות אביו בחייו. הקשיים בבית באים לידי ביטוי בהתפרצויות זעם בלתי נשלטות בכיתה (ואף בבית) ולעיתים מגיעות לכדי אלימות של ממש. גם חברו הטוב דניאל, שבא ממשפחה קשת יום, מתמודד עם קשיים בבית. שני הוריו עובדים קשה והוא צריך לעזור בחנות של אביו ובטיפול בשתי אחיותיו הקטנות. אביו אומנם לא נוסע לנסיעות עבודה, אך עובד שעות ארוכות מגיע הביתה בשעות לא סבירות, דבר הגורם לחיכוכים בינו לבין האם, שאף היא עובדת בחנות משלה.

במהלך שנת הלימודים אדם מתאהב לראשונה, מסתבך בפרשה אפלה ועובר תהליך של התבגרות. בסופו של דבר הוא מבין שאין משפחה מושלמת ולכל משפחה יש את הצד האפל שלה.

זהו כאמור ספר נוער המתאר את עולמם הפנימי של בני הנוער בהצלחה יתרה ובני נוער יתחברו אליו. הספר כתוב בשפה פשוטה אך סוחפת ולא ילדותית. קצת צרם לי שכל המשפחות בספר אומללות הן וחבל שלא ניתנה לפחות דוגמא למשפחה מאושרת אחת. הסופרת השאירה מספר קצוות פתוחים והייתי שמחה לאפילוג או לחילופין לספר המשך...

עדיין הדמויות מורכבות ועגולות, העלילה מעניינת והסופרת מצליחה להכנס לראשם של בני הנוער ומתארת בכשרון רב את הגאוגרפיה הפנימית שלהם. נהניתי מהספר מאד ואני ממליצה עליו בחום .לבני נוער וכן למבוגרים המעוניינים להכיר את הצד השני של המטבע ולהבין את העובר על ילדיהם בגיל ההתבגרות.

בשורה התחתונה: האומנם אין אף משפחה מאושרת אחת??

ביקורת של יעל צין על החברים של אדם
תאריך הכנסה לאתר29/12/2014
אין כמו ספרים לילדים ונוער וכאלה שנוגעים בבעיות אמיתיות, "בקישקה" של הילד.
הספר "החברים של אדם" מפגיש אותנו עם עולמו הפנימי של ילד בכיתה ו'. המחשבות, התהיות והחששות הם כאלו שכל קורא יכול להזדהות או לפחות לגלות אמפתיה לסיטואציות השונות.

הסופרת אורה קרופיק יוצרת לנו קשת רחב ומגוון של משפחות אשר שונות אחת מהשנייה והחיבור של כולן לסיפור אחד יוצר מעין פסיפס לנפשם של הילדים והסתכלות על החברה.

הסיפור מסופר דרך עיניו של אדם, תלמיד בכיתה ו' אשר מספר על משפחתו. האב נמצא רבות בנסיעות לחו"ל כך שהם הרבה דינמיקה אין ביניהם, גם עם אימו הוא ממעט לדבר כי לרוב היא משוחחת עימו רק שיש לה דבר מה להגיד, יותר נכון להעיר. ביתו של אדם מתואר כבית שהשקט שורר בו אך השקט הזה אינו בריא ואדם כואב ועצוב בשל כך. לאט-לאט במהלך הסיפור כשאנו מתוודים למשפחות של אדם בצורה מעמיקה אדם מגלה (והקוראים גם) כי "רעש" בבתים של חבריו אינם דבר חיובי בהכרח וכי בתוך לכל משפחה, בכל בית יש צרות ובעיות אחרות.

הספר כתוב בצורה נהדרת ועדינה המותאמת לגיל של כיתות ד' ומעלה ועד תחילת החטיבה.

 

 הספרים שלי   


 

 

 

 

 

 

האתר של Ora Krupik אורה קרופיק
©2017 כל הזכויות שמורות
Email
  052-334-4116
Design & Programming: Eli Argon
Using:F3 and W3css