האתר של אורה קרופיק ראשי אודותי ספרים הדים פעילויות רכישה פורום בלוג קישורים

תראי אותך

נעמה היא הילדה הכי פופולרית בכיתה. היא מוקפת חברות, מארגנת מסיבות ומנהלת את קבוצת הוואטסאפ "החברים הכי טובים". אז אם הכל מושלם, למה לפעמים, כשהיא בלילה לבדה, היא מרגישה רע עם עצמה? למה היא נטפלת ליעל, ילדה שקטה שאוהבת לקרוא ספרים? ולמה, כשנודע לה שיעל חלתה בסרטן, משהו בתוכה נשבר?

כתבות נוספות על תראי אותך

ביקורות של קוראים על תראי אותך

נכתב ע"י דניאל בת 13:
בספר מסופר על נעמה, שחברתה לכיתה ושכנתה, יעל, חלתה בסרטן. יעל הינה ילדה דחויה בכיתה והיא לא מחוברת לנעמה, שהיא פופולרית ואהובה. במהלך הספר מתואר הריב בין יעל לקבוצת ילדים בכיתה שמנהיגתם היא נעמה. לאחר גילוי מחלתה רק חברתה הטובה של יעל, תמר, עוזרת לה ומבקרת אותה, בעוד שנעמה מנהיגה את הכיתה לא לבקר את יעל. נשאלת השאלה למה? ככה. אך, כאשר נעמה לבד, היא מבינה שהיא מתנהגת ברוע לב אל יעל, שבסך הכל ילדה רגילה שרוצה להמשיך לחיות, ולבסוף היא וכל הכיתה נרתמים לעזרתה.

נושא הסרטן אמנם מסופר בספר, אבל בצורה מאוד שטחית. מספרים שקשה לה בבית החולים ולא מבקרים אותה אבל פחות מתואר הקושי של המחלה. אני חושבת שזה בכוונה ככה על מנת שנערים צעירים יוכלו לקרוא את הספר, כי זה נושא שבדרך כלל לא מדברים עליו בספרי ילדים/ נערים. (מעל גיל עשר).

אני חושבת שהסיפור הוא סיפור שיישאר רלוונטי להמון שנים- על הריב בין ילדים דחויים ל"מקובלים" בכיתה. אני אהבתי את הספר כיוון שהוא מגולל את שגרת החיים של כל ילד וילדה בבית הספר, ריבים עם חברים ובעיות כיתתיות. אני חושבת שהספר הוא ספר מצוין שכדאי שהמון ילדים יקראו אותו וילמדו ממנו לקח לחיים, ואולי אף לחייב אותו בבתי הספר, בכדי שבעתיד נוכל למנוע בעיות שכאלו.

קראתי ספרים אחרים של הסופרת ואהבתי ולכן גם החלטתי לקרוא את הספר הזה.
מומלץ.

ספר שמוגדר כספר נוער לגיל 10+.
זכיתי בספר בהגרלה שנערכה בדף של נוריתה. החלטתי לקרוא בו ומהרגע שהתחלתי לא יכולתי להניח אותו מהיד. ספר מרגש, אותנטי בתיאוריו וכל כך אמיתי ועכשווי. כתוב בצורה שוטפת וזורמת.

הספר עוסק בעולמם של בני הנוער בצורה ישירה וכנה.
גיבורי הספר הן נעמה- נערה פופולרית, מלכת הכיתה. מארגנת מסיבות, מנהלת את קבוצת הוואטסאפ "החברים הכי טובים". נוסעת לחו"ל, וחיה חיים מושלמים עם אח הגדול ממנה ואחות קטנה ממנה שמעריצה אותה.

מנגד- נמצאת יעל- "חנונית" שאוהבת לקרוא ספרים, חכמה ואהובת המורים. היא לא זורמת עם "העדר" שהולך אחרי נעמה. הן לומדות בכיתה ו.

נעמה נטפלת ליעל באופן שיטתי, מארגנת חרם עליה.
אנחנו חווים את הרוע שטמון בבני הנוער כנגד החלש והשונה מהם.
הסופרת מצליחה להעביר את המחשבות והתחושות של בני הנוער וגרמה לי להיכנס ממש לתוך עולמם בצורה מדוייקת ואמינה. תיאורי ההתכתבויות בוואטסאפ, סגנון הדיבור שלהם כלפי הוריהם "החופרים" ומעשיהם בשעות שלאחר שעות הלימודים. התיאורים מדהימים ומיוחדים בדיוקם.

כשיעל חולה בלוקמיה גם אז נעמה לא מצליחה לגלות רגישות וחמלה ולבקר אותה בבית החולים בגלל סיבה מאד רגישה למרות שבתוכה משהו נשבר. בגלל שיעל היא מלכת הכיתה- העובדה שהיא לא הולכת לבקר את יעל בבית החולים גורמת לכך שאף אחד מילדי הכיתה לא הולך לבקר את יעל. התיאורים של יעל השוכבת בודדה ללא מבקרים גרמו לדמעות לזלוג ושברו את לבי.

בסופו של דבר נעמה נשברת וסודה מאחורי הסירוב לבקר את יעל מתגלה. נעמה מתעשתת, מארגנת את כל ילדי הכיתה למחווה מרגשת במיוחד עבור יעל. הייתי שמחה אם הספר הזה היה הופך לספר חובה לבני הנוער מגיל 10 ומעלה, אני מאמינה שלאחר קריאה בספר הזה יהיו פחות נידויים וחרם בין בני הנוער. ספר מומלץ וחובה.

5 כוכבים מושלמים וראויים לספר הנפלא הזה.

זהו הספר השני של אורה קרופיק שאני קוראת. קדם לו "החברים של אדם" שהמלצתי עליו באתר 'נוריתה'. כמו אז גם ב-'תראי אותך' מצליחה הסופרת להביא אל קדמת הבמה סיפורים ונושאים המעניינים ילדים ובני נוער. בגיל זה ילדים מגלים רגישויות לסביבת החברים, למראה החיצוני (הגיבורים בני 12), מה שהופך אותם במהרה לפגיעים והסטטוס החברתי משחק תפקיד חשוב מאוד בחייהם.

הספר 'תראי אותך' מביא את סיפורן של נעמה ויעל. נעמה היא אחת הילדות הכי פופולאריות בכיתה ויש שיגידו הכי פופולארית, מלכת הכיתה, הקול הקובע, מוכר לכם? בכל כיתה, בכל גיל תמיד יש את אותו הילד או אותה הילדה שאחריה שאר הילדים נוהרים. יעל היא הקוטביות של נעמה. כשמחלת הסרטן מתגלה בגופה של יעל, נעמה מסרבת ללכת לבקרה או לשמוע מה שלומה אך גרוע יותר, שהיא עושה הכול כדי למנוע מחבריה לכיתה ללכת לבקרה, לתמוך ולעודד אתה. אבל למה? מה המניע לכך?

יופי של ספר והכתיבה מוצלחת, עכשווית בשפה, ביצירת הדמויות ובהגשה לקורא הצעיר. הסיפור של יעל ונעמה יכול להתקיים בכל בית-ספר, בכל שכבת גיל. הסופרת, אורה קרופיק, מעלה למודעות נושא חשוב ואף מעצימה אותו כאשר אחת מהדמויות חולה במחלת הסרטן, החשיבות והתמיכה כלפיה היא עוצמתית אף יותר. כמבוגרים, אנו שמים דגש רחב לתת לילדים כלים להתנהגות נאותה ונכונה בתקווה שאלו יתפתחו להיות אנשים חזקים וטובים בחברה שלנו. בעידן אלקטרוני בו אוטוסטראדת המידע מהירה יותר בזכות המכשירים הניידים והאינטרנט הדגש הוא חשוב יותר. הספר, בעזרת כלים ספרותיים, מרכז לתוכו מידע רב, המון שיחות וערכים, מעודד הקשבה, חברות, דו שייח ופתיחות. יש בו המון רגעים מציאותיים כך שילדים יכולים להזדהות, לגלות אמפתיה, לכעוס, להתרגז, לשמוח ולצחוק ובסופו של דבר לבחור את הדרך שהם בוחרים להתנהג.

ספר חשוב ומהנה כאחד.
מומלץ – קריאה מהנה,
יעל

אורה קרופיק כבר הוכיחה את כשרונה בכתיבה לילדים ולבני נוער בספריה הקודמים: "חברות עם שחר," "החברים של אדם" ו"מריה". והנה ספר חדש מפרי עטה, בו ניכר כשרונה פעם נוספת. זהו סיפורן של נעמה ויעל ושל חבריהן מכיתה ו'. נעמה היא הילדה המקובלת, ויעל ילדה דחויה. הקיטוב ביניהן מוקצן כשמתברר שיעל חולה בסרטן ומאושפזת בבית חולים. (פרט זה מופיע על הכריכה האחורית). להפתעת כולם נעמה מגלה התנגדות ללכת לבקר את יעל ומובילה אחריה את רוב ילדי הכתה. רק בסוף הספר אני מבינים מדוע, והספר מסתיים בדרך אופטימית.

הסופרת מתארת את עולם הילדים בני ה-12 בצורה חיה ובאמינות רבה ומשלבת בסיפור סממנים עכשוויים כמו שיחות ווטסאפ. הנושא הכאוב של מחלת הסרטן מופיע בספר, אבל מכיוון שהוא מובא ברגישות ובעדינות הוא אינו קשה לקריאה על ידי הילדים. הם ייהנו מאוד מקריאת הספר ויחכו לספריה הבאים של אורה קרופיק.

ספר עכשווי שכתוב בחלקו כוואסטאפ ממחיש ומתאר את הקלות בה ניתן לעשות היום חרם על ילדים ובני נוער. בלחיצת מקלדת אחת אפשר להפיץ תמונה או רוע כתוב בתפוצה נרחבת ולהרוס עולמות ברגע. הטכנולוגיה המואצת שתורמת לא אחת לחיינו, הביאה איתה גם המון בעיות. הקלות בה בני נוער ומבוגרים 'מתערטלים' בפומבי מפיצים את תמונותיהם ואת חייהם הפרטיים ברשתות החברתיות גרמה למצבים שאחרים מנצלים זאת ללא בושה.

הקורבן בספר זה היא יעל, חובבת קריאה ואחת שלא משתלבת עם החבורה בכיתה ו' אליה היא משתייכת. נעמה היא הילדה הפופולארית והמקובלת שעל פיה ישק דבר. יעל אינה מהססת לחלוק על דברי החבורה ואלו לא מתקבלים בברכה. קבוצת הוואסטאפ של החבורה בכיתה שיעל אינה נמנית עליהם נקראת:'החברים הכי טובים' נעמה היא המנהלת של הקבוצה. בקבוצה יש לכל אחד כינוי מגניב ושם אפשר להשמיץ את מי שרוצים מבלי שיידע ולקבל תמיכה וגיבוי מהחברים.

כל מה שמעסיק את הבנים והבנות בתקופה זו של סיום בית הספר היסודי הוא מסיבות הבר והבת מצווה שלהם, ריקודים וגלישה ברשתות החברתיות. עד שיעל הילדה הדחויה מהכיתה נעדרת לכמה ימים מהכיתה וכשמתבררת הסיבה כולם בהלם. במיוחד נעמה שסוד אישי ומשפחתי מעברה מאיים לקרוע אותה משלוותה המדומה.

הספר מתאר מצבים שגרתיים לצערנו שמתרחשים בכל מקום כמעט אליו פלשה הטכנולוגיה גרמה לטוב אך גם למצבים לא פשוטים. הספר כתוב מגובה עיניהם של הילדים ובני הנוער והוא קולח ומרתק.

 

 הספרים שלי   


 

 

 

 

 

 

האתר של Ora Krupik אורה קרופיק
©2017 כל הזכויות שמורות
Email
  052-334-4116
Design & Programming: Eli Argon
Using:F3 and W3css